UV žiarenie je skrytý postrach, ktorý útočí v každom ročnom období!
Letné obdobie sa bez debaty spája s najrôznejšími outdoorovými aktivitami, ktoré, ako inak, praktizujeme na slnku. Pri všetkých letných aktivitách, či už je to plávanie, korčuľovanie alebo príjemné jazdy na bicykli, sme upozorňovaní na dodržiavanie pitného režimu. No dehydratácia nie je jediným strašiakom, ktorý na nás vonku čaká. Nepodceňujme UV žiarenie.
Ultrafialové žiarenie na nás útočí zo všetkých strán a preto nesmieme zabúdať na ochranu tela a očí, na ktoré môže mať katastrofálny dopad. UV žiarenie, ktoré prenášajú slnečné lúče spôsobuje okrem predčasného starnutia kože aj zápal očnej rohovky, šedý zákal alebo vážne poškodenie zraku.
Čo je to UV žiarenie?
S témou slnečného žiarenia rozlišujeme ultrafialové (UV) žiarenie, viditeľné žiarenie a infračervené žiarenie. UV žiarenie nemožno vidieť voľným okom a ďalej sa rozdeľuje na podtypy UVA, UVB a UVC žiarenie.
Hustotu UV žiarenia vyjadruje takzvaný UV index. Platí jednoduché pravidlo a to čím je UV index vyšší, tým silnejšie je UV žiarenie. Intenzitu UV žiarenia vieme rozlíšiť aj vzhľadom na ročné obdobie. Mierna intenzita UV žiarenia je typická pre jarné obdobie. Od začiatku mája sa však jeho intenzita postupne zvyšuje až do septembra, kedy sa opätovne vracia k miernej intenzite. Najvyššiu hodnotu UV indexu mapujeme v lete na pravé poludnie, kedy je slnko najvyššie.
UV žiarenie a jeho negatívny dopad
Kvôli syntetizácií vitamínu D je pre nás UV žiarenie dôležité, no jeho nadmerný príjem bez akejkoľvek ochrany má na človeka priam negatívny dopad. V žiadnom prípade netreba nebezpečné UV žiarenie podceňovať. Naše oči sú veľmi dôležitým a o to citlivejším orgánom, ktorý musíme chrániť. Očné šošovky sa svojvoľne nedokážu regenerovať a preto je ich ochrana o to dôležitejšia. Netreba však zabúdať ani na to, že sa slnečné lúče odrážajú od vody, snehu či piesku a sú pre ľudské oči najväčším rizikom.
Ľudská koža pôsobí ako ochranná bariéra pred vonkajšími vplyvmi, akým je aj ultrafialové žiarenie. O to väčší zásah ju postihuje bez vhodnej ochrany. Nielen že UV žiarenie prispieva k predčasnému starnutiu, ale môže spôsobiť aj oveľa horšie ochorenia, akým je napr. rakovina kože.
Najväčší dopad na zdravie človek má UVA a UVB žiarenie. UVC žiarenie pohlcuje ozónová vrstva a preto nemá priamy dopad na naše zdravie. Dlhodobý vplyv týchto žiarení môže viesť aj k poškodeniu očnej rohovky, šošovky, zapríčiniť zápal spojiviek, degeneráciu makuly či vznik šedého zákalu, ktorý môže bez lekárskej pomoci spôsobiť až následné oslepnutie.
Ochrana pred UV žiarením
Jednoznačne najlepším spôsobom a prostriedkom na ochranu očí pred slnečným žiarením, ale aj pred samotným oslnením, je nosiť slnečné okuliare, ktoré disponujú kvalitným UV filtrom. Mýtus, ktorý hovorí, že imidžové slnečné okuliare sú stále lepšie ako žiadne, vám môže ešte väčšmi uškodiť. Okuliare, ktoré neobsahujú žiadny UV filter znižujú prechod svetla, kvôli čomu sa tvoja zrenica rozširuje a svetlo tak preniká do oka spôsobom, ktorým ho ničí ešte viac ako keby ste nemali žiadne okuliare.
Ideálnym spôsobom na ochranu pred UV žiarením je vyhýbať sa vonkajším aktivitám v čase najvyššieho UV indexu a to od 10:00 do 16:00. To je však viac ako nepravdepodobné a preto je nutnosťou vsadiť na kvalitnú očnú ochranu v podobe okuliarov, pokrývku hlavy a tiež opaľovací krém s čo najvyšším SPF.
Všetko potrebné nájdete na našom eshope http://www.ekodarceky.sk .