Ako znížiť uhlíkovú stopu?
Strašiak, ktorý nás neustále sprevádza pri každodenných aktivitách. Mapuje všetky aktivity človeka, ktoré súvisia s tvorbou emisií CO2. Uhlíková stopa je meradlom dopadu ľudskej činnosti na životné prostredie a najmä na klimatické zmeny. Je nepriamym ukazovateľom spotreby energií, výrobkov a služieb. Meria množstvo skleníkových plynov, ktoré odpovedajú určitej aktivite či produktu.
Výpočet uhlíkovej stopy je teda výpočet vplyvu ľudských aktivít na životné prostredie. Do týchto aktivít spadá nielen spôsob cestovania, ale aj využívanie leteckej dopravy, spôsob stravovania, obliekania, ale aj čo a ako často nakupujeme. Inštitút environmentálnej politiky disponuje aplikáciou, ktorá na základe vašich odpovedí vypočíta akú uhlíkovú stopu produkujete vy alebo vaša domácnosť.
Rovnako ako pri všetkých ekologických otázkach sa často kladie dôraz na vetu „je nutné začať od seba“. Ale ako skutočne začať a cieľavedome znižovať uhlíkovú stopu?
- Nákup miestnych potravín
Nielen, že lepšie chutia, ale nákup lokálnych potravín priamo súvisí s obrovských znížením uhlíkovej stopy, ktorá sa vytvára pri prevoze potravín z iných krajín. Navyše podporíte lokálnych predajcov a sami si pochutíte.
2. Step by step
Krok za krokom, a to doslova! Nie je potrebné pri každej príležitosti naštartovať auto. Hoci sledovanie počtu krokov je obľúbenou aktivitou mnohých ľudí, častokrát sadáme za volant aj na vzdialenosti, ktoré by sme hravo zvládli pešou chôdzou. Ak sa predsa len doprave nevyhneme, využívajme alternatívy akou sú bicykel, kolobežka, MHD či zdieľaná doprava, vďaka ktorej pôjde do práce iba jedno auto namiesto štyroch.
3. Nie je nové ako nové
Stavte na recyklovanie v každej dostupnej oblasti. Častokrát kúpite produkty v takmer perfektnom stave aj z „druhej“ ruky. To však platí aj o Vás. Nevojdete sa už do obľúbených nohavíc, ktoré ste mali na seba možno tak dvakrát? Stavíme sa, že sa nájde niekto, koho nimi naozaj potešíte.
4. Triedenie odpadu by už nemalo byť novinkou
Recyklovanie je zlatý grál znižovania uhlíkovej stopy. Výroba produktu už z použitých materiálov si vyžaduje o 80-90% energie menej ako pri výrobe nových. K materiálom ako RPET či recyklovaná bavlna pribúdajú ďalšie ako napr. recyklovaný hliník, recyklovaná nerezová oceľ. Týmto spôsobom dokážeme značne eliminovať výrobu nových materiálov, ktorá so sebou nesie uhlíkovú stopu.
5. Aktívne znižovanie uhlíkovej stopy
Výsadba stromov a rastlín patrí k aktívnemu znižovaniu uhlíkovej stopy. Stromy pohlcujú oxid uhličitý a zároveň uvoľňujú kyslík. Vďaka tomu prispievajú k zlepšeniu ovzdušia a tým zmierneniu klimatických zmien.
6. Produkty, ktorých výroba sa špecializuje na zníženie uhlíkovej stopy
Áno, čítate správne. Skutočne môže tešiť širokú ekologickú obec, že pribúdajú firmy, ktoré pri výrobe vlastných produktov dbajú na ochranu životného prostredia. Na našom eshope nájdete množstvo produktov, ktoré uvádzajú a zároveň certifikujú, že pri výrobe daného produktu bola uhlíková stopa znížená o merateľné množstvo CO2. Tieto produkty navyše obsahujú skenovateľnú zložku AWARE™, ktorá garantuje obsah recyklátu.
Každý deň sa počíta a nikdy nie je neskoro začať sám od seba. A ak už nakupujete, nakupujte zodpovedne!
Na našom eshope www.ekodarceky.sk